czwartek, 15 marca 2012

"Ostrze Elfów" - Nik Pierumow
"Ostrze Elfów" - Nik Pierumow
Pierścień Mroku” - tom 1

     Słyszeliście kiedyś o Niku Pierumowie? Albo o jego dziełach? Nie? No to posłuchajcie…
     W trylogii „Pierścień Mroku” autor ukazuje nam wizję Śródziemia czwartej ery. Niemal wszystkie elfy wypłynęły za morze, do Valinoru. Wraz z nimi odeszli czarodzieje, a ci, którzy zostali, stracili moc. Krasnoludy ponownie otworzyły swe kopalnie, koczownicze plemiona orków przemierzają góry i równiny, wcale już nie pragnąc wojny. Jedynym niezmiennym elementem świata są hobbici – spokojny ludek żyjący w Hobbitonie. Z powodu dekretu króla Ellesara dużym ludziom zabronione było niepokojenie małego ludu. Lecz w tym cichym narodzie zawsze znajdzie się ktoś, kogo ciągnie w podróż. Tak też było tym razem.
     Folko Brandybuck, członek szanowanego hobbickiego rodu, ujrzawszy prawdziwego krasnoluda przemierzającego senną krainę, zapragnął zobaczyć kawałek świata, więc wyruszył razem z przybyszem, Torinem. Opuszczając rodzinny dom, nie spodziewał się, że wraz z przyjacielem zostaną wplątani w wydarzenia, które na zawsze zmienią oblicze Śródziemia…
     Muszę przyznać, że roztoczona przez Nika Pierumowa wizja Środziemia kilkaset lat po wydarzeniach opisanych przez J. R. R. Tolkiena jest oszałamiająca. Senny Hobbiton, pełne życia Annuminas, zarośnięty, od dawna opuszczony Isengard… Dodatkowo bohaterowie – tak żywi i barwni: hobbit Folko Brandybuck, krasnoludy Torin i Strori (nazywany „Malcem”) czy stary setnik Rogwold. Muszę przyznać, że ta książka była dla mnie naprawdę wielkim przeżyciem. Naprawdę gorąco polecam!

Ktoś Ktosiowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz