wtorek, 20 marca 2012

„Opowieści z meekhańskiego pogranicza: północ – południe” - Robert M. Wegner
Opowieści z meekhańskiego pogranicza: północ – południe” - Robert M. Wegner

     Wielkie imperium Meekhanu jest w stanie ciągłego zagrożenia: dzikie plemiona Shadoree i Aherowie (a właściwie Ag’heeri) na północy, Issaramowie na południu. Żądni krwi Se-kohlandczycy na wschodzie i pirackie miasta – państwa na zachodzie. By zachować jako taką równowagę, cesarz potrzebuje wielu jednostek: do spraw wewnętrznych – „Szczury”, do zewnętrznych – „Ogary”. Imperator potrzebuje także wojska, by powstrzymać wrogów przed zmiażdżeniem imperium. Jednym z takich oddziałów jest słynna Górska Straż na północy. I to o niej (połowicznie) jest ta książka.
     „Opowieści…” to nic innego, jak zbiór opowiadań. Pierwsza część – „Topór i skała” – opowiada o czynach elitarnej szóstej kompanii Górskiej Straży pod dowództwem porucznika Kennetha-lyw-Darawytha, utrzymującej porządek na mroźnej północy, w niegościnnej krainie dzikich plemion, pełnej pamiątek po wojnach bogów.
     Druga część – „Miecz i Żar” – przenosi nas natomiast w zgoła odmienne miejsce – na pustynie dalekiego południa, gdzie rządzi ten, kto lepiej walczy. Tu bohaterem jest jeden człowiek – Issaram imieniem Yatech. Wyruszywszy w podróż z Meekhańskim arystokratą jako jego ochroniarz, nie miał pojęcia, że to wydarzenie zupełnie odmieni jego życie.
     „Opowieści…” to bardzo ciekawa książka. Imperium Meekhanu, przedstawione na jej kartach jest wielkim tworem, tyglem wielu kultur i wierzeń. Mimo to, nadal się nie rozpada. Jeśli chcecie wiedzieć jak to jest możliwe, przeczytajcie tą książkę. Naprawdę, gorąco was do tego zachęcam.

Ktoś Ktosiowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz