wtorek, 6 marca 2012

"Morska Straż" - Adrian Tchaikovsky
Morska Straż” - Adrian Tchaikovsky
Cienie Pojętnych” - tom 6

Czytaliście poprzednią część? Pamiętacie jeszcze miasto Khanaphes? Ta książka nie będzie miała z tym miejscem nic wspólnego, gdyż autor porzucił pustynne okolice starożytnego miasta na rzecz bezkresnej przestrzeni morza. A także morskiego dna.
     Nie, oczy was nie mylą! Tom szósty, do pewnego momentu, dzieje się „na górze”, a od mniej więcej połowy książki – „na dole”! Autor zaludnił świat, i tak pełen różnych „ras”, jeszcze drugą taką ilością ich podwodnych odpowiedników. Na przykład: Mózgowcy Krakenowcy do złudzenia przypominają Pająkowców, podwodnym odpowiednikiem powierzchniowych ludzi motyli są ludzie meduzy, a Chyżoszczypcy nie tylko z wyglądu, ale też temperamentem przypominają Modliszkowców!
     I tu nagle wyjaśnia się, dlaczego autor tak sumiennie przetrzebił szeregi bohaterów głównych. Robił miejsce nie tylko dla nowych bohaterów „z morza”, ale też dla gromady „powierzchniowców”. Ze znanych & lubianych bohaterów, tu na pierwszy plan wysuwa się Mistrz Wojny Stenwold Maker, wraz z Lordem Wojny Teornisem z Aldanraelich. Intryga sięga bardzo głęboko – dosłownie, jak i w przenośni.
     Jak zawsze, Adrian napisał wspaniałą książkę, którą czyta się z zapartym tchem, aż do końca. Oby tak dalej!

Ktoś Ktosiowski

PS: Boleję tylko nad śmiercią jednej postaci… albo i dwóch. Cóż, nie ma książki Tchaikovsky’ego bez ofiar :|

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz