niedziela, 18 marca 2012

„Kłamstwa Locke’a Lamory” – Scott Lynch
Kłamstwa Locke’a Lamory” - Scott Lynch
Niecni Dżentelmeni” - tom 1

     Słyszeliście kiedyś o mieście Camorra? Albo o Pająku, dowódcy tajnych służb księcia? A może o legendarnym Cieniu Camorry?
     Wyobraźcie sobie wielkie, tętniące życiem miasto, z dzielnicami biednymi, zamożnymi i średnimi. Z wieloma świątyniami i kaplicami. Miasto, gdzie na każde miejsce można dotrzeć na trzy sposoby: ulicami, łodziami i kocimi kładkami na dachach. Miasta, w którym złodzieje mają specjalny układ ze strażą i arystokracją. Proszę państwa, przed wami Camorra!
     To miasto rządzi się wieloma prawami. Młody Locke Lamora, dołączywszy do Złodziejmistrza, niemal od razu złamał jedną z najważniejszych reguł: złodzieje NIE okradają strażników. Mentor bohatera, przerażony wyczynem chłopca, oddaje go pod opiekę starego kapłana, ojca Łańcucha. Okazuje się jednak, że duchowny nie jest tym, kim się wydaje być…
    „Kłamstwa…” są bardzo ciekawą książką. Świat Locke’a Lamory, dwunastu bogów, złodzieje – wasale, wreszcie samo miasto – wszystkie te elementy są szalenie wciągające. Scott Lynch wprowadza nas w świat Niecnych Dżentelmenów, ich oszustw, szachrajstw i intryg. Autor pisze bardzo ciekawie, często także śmiesznie. Sprawia, że czujemy do bohaterów sympatię, gdyż nie da się ich nie polubić. 
     Jeśli macie ochotę przeczytać książkę o wyrafinowanych złodziejach, których nie zadowala proste „rzezanie mieszków”, to ta książka jest napisana dla was. Gorąco polecam.

Ktoś Ktosiowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz